Beacon Roads Cycling Club
Beacon Roads Cycling Club

Home

News

About Beacon RCC

Joining

Club Runs

Club Races

  Club Time Trials

  Club TT Calendar

  Handicap Competition

  Club Track Racing

  TT Courses

  Archived Results

Open Races

Audaxes

Training

Non-Beacon Events

Social Activities

Reference / Resources

Picture Gallery

Message Board

Site Map & Search

Contact Us

2006 Club Time Trials

25th March : Hilly 14 (K35)

1. Brian Botfield 40-38; 2. Jim Moore 42-18; 3. Adrian Dodsworth 44-17; 4. Chris Cole 44-39;

5. Stuart McKie 46-48

Others : John McNamara (Warks RC) 38-07; Jon Bills (Solihull CC) 40-12

 

8th April : Country 20 (KC32)

1. Ed Moss 48-53; 2. Colin Edney 54-34; 3. Mark West 54-55; 4. Brian Botfield 55-56;

5. Stuart McKie 1-1-18; 6. Simon Dighton 1-1-37; 7. Chris Cole 1-3-23

Others : John McNamara 52-35

 

29th April : Hilly 7 (K35)

1. Jim Moore 20-54; 2. Colin Edney 21-00; 3. Phil Whiteman 21-27; 4. Adrian Dodsworth 21-47;

5. Dave Cole 22.37; 6. Stuart McKie 23.26

Others : John McNamara 19-31; Richard Todd (Bham CC) 21-31; Lee Burnell (Solihull CC) 23-01

 

17th May : 10 (K36) Cancelled due to bad weather

 

7th June : 10 (K33)

1. Ed Moss 21-59; 2. Mark Allen 23-06; 3. John Hitchcock 24-23; 4. Dave Cole 25-51;

5. Simon Dighton 26-13; 6. Dean Tucker 27-04; 7. Dave Cotter 27-09; 8. Malcolm Bailey 27-16;

9. Stuart McKie 27-21;

Others : Gary Bartram (Wyre Forest CRC) 22-15

 

25th June : Club 50 Championship (K33/50)

1. Ed Moss 2-0-0; 2. Ruth Eyles 2-0-17; 3. Gary Mason 2-14-25; 4. John Hitchcock 2-16-31;

5. Brian Botfield 2-18-54; 6. David Cole 2-20-26

Others : Paul Dring 1-51-37; Hywell Davies 1-52-46; Scott Povey 1-54-56

 

28th June : 10 (K33)

1. Ed Moss 21-41; 2. Brian Botfield 23-19; 3. John Hitchcock 24-27; 4. James Moore 24-33;

5. David Cole 25-11; 6. Stuart McKie 25-48; 7. Simon Dighton 26-13

Others : Dave Dickerson (Echelon Cycles) 20-25; Gavin Poupart (Echelon Cycles) 20-26;

Paul Dring (Echelon Cycles) 20-58; Tracey Maund (Walsall) 24:41

 

12th July : 10 (K36)

1. Ruth Eyles 23:53 2. Colin Edney 24:29 3. Ed Moss 25:02 4. Mark West 25:28

5. Brian Botfield 25:32 6. Stuart Underwood 25:53 7. Dave Cotter 26:00 8. Jim Moore 26:15

9. Phil Whiteman 26:43 10. Dave Cole 26:59 11. Gary Mason 27:41 12. Andy Terry 27:44

13. Stuart MacKie 28:42 14. Malcolm Bailey 28:59

Others: Martin Osman (MJS Racing) 25:09 Rod Goodfellow 28:02 Lee Burnell (Solihull) 28:23 Chris & Annette Jones (Tandem, Midland A&CC) 33:22

 

19th July : Country 20 (KC32) H'cap Trophy

Handicap Times: 1. Mark Allen 44.35 2. Gary Mason 45.50 3. Tony Webb 46.19 4. Neville Billington 46.26

5. Colin Edney 46.32 6. Mark West 46.39 7. Ruth Eyles 47.21 8. Andy Terry 47.42 9. Dave Cole 47.53

10. Ed Moss 48.02 11. John Hitchcock 49.10 12. Adrian Dodsworth 49.12 13. Jayne Herrin 51.18

14. Stuart McKie 51.54 15. Julia Brown 55.32 16. Lisa Spurgeon 1.00.48 17. Brian Botfield 1.01.21 (puncture)

Actual Times: 1. Ed Moss 47.55 2. Mark Allen 48.35 3. Ruth Eyles 49.21 4. Mark West 50.12

5. Colin Edney 50.32 6. John Hitchcock 52.22 7. Gary Mason 53.20 8. Dave Cole 56.31

9. Adrian Dodsworth 56.42 10. Tony Webb 57.26 11. Andy Terry 58.12 12. Stuart McKie 1.00.54

13. Jayne Herrin 1.02.48 14. Brian Botfield 1.05.41 (puncture) 15. Neville Billington 1.06.56

16. Julia Brown 1.07.02 17 Lisa Spurgeon 1.13.18

Others: Gary Bartram 49.00

 

30th July : Club 25 Championship (Evesham Open 25)

Overall positions in brackets: 1. (17) Ed Moss 57:14 2. (19) Ruth Eyles 0:57:36 3. (39) Colin Edney 1:01:34

4. (42) Gary Mason 1:02:12 5. (56) Hugh McGuire 1:04:53 6. (64) Stuart Underwood 1:07:45

7. (68) David Cole 1:08:23 8. (75) Stuart McKie 1:11:34 9. (77) Adrian Dodsworth 1:12:09

10. (78)Malcolm Bailey 1:12:15

 

9th August : 10 (K33) Club Champs

1. Ed Moss 22.13 2. Ruth Eyles (1st Woman) 23.15 3. Colin Edney 24.26 4. Dave Cotter 24.46

5. John Hitchcock 25.09 6. Brian Botfield 25.23 7. Adrian Dodsworth 26.51 8. Phil Farley 27.25

9. Malcolm Bailey 28.09 10. Rob Hirst 28.15 11. Stuart McKie 28.16 12. Stuart Page 28.56

Two-up: Jane Herrin & Tony Webb 27.25

Others: Nick Walford (MJS Racing) 22.43 Richard Deeley (MJS Racing) 23.54 Dai Gittins 24.56

Ashley Mason (Stratford) 27.21 Karen Roberts (Stratford) 29.32

 

16th August : Hilly 7 (K35)

1. Stuart Underwood 19.38 2. Colin Edney 19.45 3. John Hitchcock 19.59 4. Brian Botfield 20.56

5. Jim Moore 21.12 6. Adrian Dodsworth 21.17 7. Philip Farley 21.34 8. Tony Webb 21.51

9. Dave Cole 22.14 10. Gary Mason 23.41 (off course) 11. Neil Compton 24.32

 

23rd August : Hilly 14 (K35)

1. Ed Moss 35.26 2. John Hitchcock 38.23 PB 3. Brian Botfield 40.36 4. Adrian Dodsworth 41.08

DNF Colin Edney (Puncture)

 

1st October : Hill Climb (KH/12) Club Champs

1. John Hitchcock 3-39.8 2. Gary Mason 4-04.4 3. Ed Moss 4-07.3 4. Ross Owen 4-09.1

5. Adrian Dodsworth 4-19.7 6. Rob Hirst 4-34.0 7. Simon Dighton 4-40.1 8. Colin Edney 4-40.3

9. Phil Farley 4-54.4 10. John Notter 5-04.8 11. Neil Compton 5-23.0 12. Dave Cole 5-34.4

13. Mauro Sanio 5-56.5 14. Norman Adams 7-08.4

Others: Andy Peat (Solihull) 3-32.8 Jack Kirk (Wyre Forest) 3-41.0 Roger Thorp (Shirley RC) 4-28.3

Andy Haddon (Shirley RC) 5-00.9 Ossie Smith (Shirley RC) 8-01.1

Copyright © 2007 Beacon Roads Cycling Club - All rights reserved