Beacon Roads Cycling Club
Beacon Roads Cycling Club

Home

News

About Beacon RCC

Joining

Club Runs

Club Races

  Club Time Trials

  Club TT Calendar

  Handicap Competition

  Club Track Racing

  TT Courses

  Archived Results

Open Races

Audaxes

Training

Non-Beacon Events

Social Activities

Reference / Resources

Picture Gallery

Message Board

Site Map & Search

Contact Us

Club Races - 2007 Results

Final Handicap Points Table (spreadsheet) ~ Final Handicap Points Table (PDF)

For the results of club time trials held in previous years, see our archived results. Details of Beacon riders' performances in open time trials are posted on our message board.

Saturday 24 March - Club Hilly 7-mile TT K35
Ed Moss 19.30, Colin Edney 20.54, John Hitchcock 21.10, Phil Farley 21.52, John Notter 22.21,
Stuart Underwood 22.28, Chris Cole 22.29, Jim Moore 22.38, Phil Whiteman 23.02, Brian Botfield 23.32,
Neil Compton 24.00, Charlie White 24.45, Lisa Spurgeon 27.12

Saturday 7th April - Country 20 TT KC32

Gary Mason 52.55, Stuard Underwood 52.57, John Hitchcock 55.24, Brian Botfield 55.39,
Chris Cole 57.21, Phil Farley 57.32, Philip Whiteman 57.44, Neil Compton 1.01.10,
Richard Kent 1.01.18, Lisa Spurgeon 1.09.09

Saturday 21 April - Club Hilly 14-mile TT K35

Gary Mason 38.36, Stuart Underwood 39.05, John Hitchcock 40.20, Simon Dighton 40.38,
Chris Cole 42.23, Phil Field 43.39, Phil Farley 44.00, Andy Terry 44.12, Richard Kent 45.29,
Neil Compton 45.40, Lisa Spurgeon 51.38, Katie Williams DNF

Sunday 29 April - Little Mountain Time Trial

Ed Moss 1.45.27, Steve Jones 1.50.12, Ian Treadwell 1.52.07, Ruth Eyles 1.53.51, Colin Edney 1.59.25, Grahame Brown 1.59.45, Chris Tselepis 2.00.32, John Hitchcock 2.00.46, Adrian Burrows 2.04.13,
Adrian Dodsworth 2.04.16, Simon Dighton 2:05:17, Philip Farley 2.05.27, Chris Cole 2.08.53,
Phil Whiteman 2.09.54, John Sanderson 2.11.01, Mark Carter 2.16.01, Neil Compton 2.16.48,
Dave Cole 2.17.05, Andy Terry 2.20.01, Katie Williams 2.20.25, Richard Kent 2.23.49, Jim Moore 2.26.55,
Julia Brown 2.33.03, Malcolm Bailey 2.38.04, Norman Adams 2.47.47

Sunday 6 May - Club 50 Championship K33 (Warwicks)

Ed Moss 1.58.44, Ruth Eyles 2.01.20, Stuart Underwood 2.14.30, Gary Mason 2.19.13,
Richard Kent 2.31.10, Dave Cole 2.39.05

Wednesday 16 May - 10-mile TT K36

Tim Ashton (temporary member) 23.31, Colin Edney 24.33, Mick Lee (Royal Sutton) 24.42,
Stuart Underwood 25.50, Gary Mason 25.54, Simon Dighton 26.15, Phil Farley 26.44,
Adrian Dodsworth 27.09, Ian Curtis (temporary member) 28.16, Phil Field 29.03, Neil Compton 29.57,
Brian Botfield 30.07, Charles White 31.05

Wednesday 13 June - 10 mile 2-up TT K33/10D

Brian Botfield and Phil Farley 25:23
Charles White and Phil Field 27:16

Wednesday 27 June - 10 mile TT K34/D (incorporating Event 4 of Midlands District Women's Series)

Dave Barnes (Wyre Forest CRC) 22.44, Ruth Eyles 24.02, Steve Faulkner (BRAT) 25.14,
Gary Mason 25.16, Matt Lyness (temporary member), 25.40, Phil Farley 25.51, Adrian Dodsworth 25.52,
S & R Groggen (temporary members - tandem) 25.59, Emily Ducker (Rugby) 26.51, Stuart Underwood 26.58,
Debbie Cooper (Kenilworth) 27.00, Alex Cogswell (Redditch) 27.09, Ailsa Curtis (Kenilworth) 27.20,
Phil Field 27.44, Steve Walker (Leamington) 27.49, Rod Goodfellow 28.00, Beth Crumpton (Redditch) 28.47, Sue Middup-Jones (WFCRC) 29.17, Neil Compton 29.21, Deborah Sheridan (BRAT) 29.37,
Lucy Otto (BRAT) 30.03, Amy Parkinson (BRAT) 30.53, Helen Russell (Redditch Tri) 31.31,
Simona Carene (Coventry) 31.51, Chris Walker (Leamington) 32.23

Sunday 1 July - Club 25 Championship (Walsall RCC)

Ed Moss 54.27 (Men's Champion), Ruth Eyles 56.39 (Women's Champion), Colin Edney 59.10,
John Notter 1.1.18, Stuart Underwood 1.1.51, Adrian Dodsworth 1.2.27, Phil Farley 1.3.02,
Hugh McGuire 1.4.46, Malcolm Bailey 1.10.47, Neil Compton DNS Richard Kent DNS

Wednesday 11 July - 10 mile TT K36

Stuart Underwood 25.06, Gary Mason 25.23, Adrian Burrows 26.22, Adrian Dodsworth 26.35,
Phil Farley 26.59, Phil Field 27.33, Andy Curley 27.50, Jim Moore 28.07, Neil Compton 29.09,
Richard Kent 29.37, Fenella Brown 29.50
Others: Steve & Rosie Croggon (tandem) 25.34, Ivor Myttion (Saracen RC) 29.12,
Bob Franks (Redditch R&PCC) 30.44

Saturday 14 July - Track Championships

4 km Pursuit: 1. Colin Edney 5:27:25 2. John Hitchcock 5:50:24 3. Steve Croggan 6:00:75
4. Jim Moore 6:17:57 5. Phil Farley 6:17:60 6. Neil Compton 6:53:27 7. Joe Hitchcock 6:56:77

Sprint: 1. Colin Edney 2. John Hitchcock 3. Phil Farley 4. Steve Croggan

Distance Race (8km): 1. Colin Edney 2. John Hitchcock 3. Phil Farley

Omnium: 1. Colin Edney 9pts 2. John Hitchcock 6pts 3. Phil Farley 2pts 4. Steve Croggan 1pt

Wednesday 18 July - 20 mile Handicap TT K32/20

=1st Julia Brown Actual 1.02.22 H/cap 42.20 PB =1st Adrian Dodsworth Actual 52.02 H/cap 42.20 PB 3rd Phillip Farley 55.42 H/cap 45.10 PB 4th Stuart Underwood 51.26 H/cap 45.29 PB 5th Neil Compton 59.42 H/cap 45.42 PB 6th Neville Billington 1.06.20 H/cap 45.44 PB LTS 7th Ed Moss 47.15 H/cap 46.20 PB & Course Record 8th Gary Mason 52.19 H/cap 46.24 PB 9th Adrian Burrows 54.20 H/cap 46.50 Max H/cap Rule applies 10th Colin Edney 51.19 H/cap 47.47 11th Norman Adams 1.10.21 H/cap 47.55 12th Brian Botfield 55.47 H/cap 50.27 13th John Hitchcock 55.01 H/cap 50.49 Others: Bob Franks (Redditch Road & Path) 1.04.20

Wednesday 1 August - Club 10 mile TT Championship K33/10S

1 Ed Moss (men's champion) 20.53 2 Ruth Eyles (women's champion) 21.59 Nick Walford (MIS) 22.29
3 Colin Edney 22.50 4 Adrian Dodsworth 23.46 5 Brian Botfield 24.16 6 Adrian Burrows 24.25
Steve & Rosie Croggon (tandem) 24.33 7 Phil Farley 24.57 8 Andy Curley 25.05 9 Phil Field 25.29
10 Malcolm Bailey 26.17 11 Charles White 26.20 Ivor Myttion (Saracen) 26.28 12 Richard Kent 26.34
13 Neil Compton 26.59 14 Julia Brown 27.13 15 Fenella Brown 27.36 16 Craig Llewellin 29.03
17 Jill Cheshire 30.20 18 Charlotte Cheshire (junior champion) 35.24

Wednesday 16 August - Hilly 7 Mile TT (modified course due to road closure)

Adrian Dodsworth 19-28, Phillip Farley 19-48, John Hitchcock 20-06, Brian Botfield 20-24

Wednesday 22 August - Club Hilly 14 mile TT K35/14

Colin Edney 38.59, Adrian Dodsworth 41.21, Phillip Farley 41.25, Brian Botfield 41.57, Neil Compton 46.54 Others: Jon Bills (Red Kite Cycles) 40.02

Sunday 7 October - Club Hill Climb Championship KH12

1 Johh Hitchcock 3:47.5, 2 Phil Farley 4:09.7, 3 Gareth Scott 4:17.8, 4 Simon Dighton 4:28.3,
5 Neil Compton 4:33.7, 6 Adrian Dodsworth 4:44.1, 7 Brian Botfield 4:50.6, 8 Jim Moore 5:24.0,
9 Paul Blamire 5:30.2, 10 Charles White 6:25.6, 11 Norman Adams 7:10.4
Others: Charlie Emery (University of Bham) 3:44.6, David Jarrom (University of Bham) 3:52.4,
Tom Dean (Bham City Cycles) 4:02.1, Tim Ashton (BRAT Club) 4:02.2, Rik Cooper (Bham City Cycles) 4:03.7, Roger Thorp (Shirley) 4:31.0, Brian Dingle (Redditch R&PCC) 8:43.3, DNF Tim Watton (University of Bham)

Final Handicap Points Table (spreadsheet) ~ Final Handicap Points Table (PDF)

Copyright © 2007 Beacon Roads Cycling Club - All rights reserved